Zastosowanie nadmiernej dawki może jednak doprowadzić do zbyt gwałtownej zmiany odczynu gleby, co skutkuje unieruchomieniem znajdujących się w niej składników mineralnych oraz prowadzi do jej przesuszenia. W związku z tym nawozy tlenkowe zaleca się stosować na gleby średnie i ciężkie.
Ze względu na dużą koncentrację tlenku wapnia w tej formie nawozu należny stosować niższe dawki w porównaniu z formą węglanową.
Wpływa korzystnie na właściwości chemiczno-fizyczne gleby, zaleca się jego stosowanie szczególnie do gleb lekkich i średnich. Dzięki wysokiej zawartości wapnia może być również stosowany na glebach zwięzłych.
Nawóz wapniowo-magnezowy otrzymywany jest z wysokiej jakości złóż dolomitu, zawiera 29,5% CaO, 17,9% MgO. Może być stosowany do wszystkich rodzajów gleb, szczególnie kwaśnych, ubogich w wapń i magnez. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując nawóz przed przeoraniem, ponieważ zostaje wówczas dobrze wymieszany z ziemią i szybciej działa.
Wapno węglanowe i węglanowe magnezowe należny stosować jesienią, pod przedplon poprzedzający rośliny, które są najbardziej wrażliwe na odczyn kwaśny. Dopuszczalne się także wapnowanie wczesną wiosną.
Istnieje możliwość wymiany zboża za wapno: